понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie Winylowe z Makowa Podhalańskiego sadzi się w słonecznych położeniach, w których migiem wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Dużo powabu maja także takie rosnące ploty, jakie prowadza przez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, oraz nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak chcą również wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie Winylowe mogą być niezwykle cienkie, lecz trzeba je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot wyznacza się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий