пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawnika bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niesłychanie duże, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie domy a także ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Należy mieć na uwadze natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic mocno nie uwydatni linii trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, niskie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w ryzach ewentualnie osłonią gołe place gleby. Ślicznie uformowany mały żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niskie lub wybujałe zielone ogrodzenia można otrzymać z drzew iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są znacznie droższe niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, aliści jego przemianę Fastigiata Robusta można odłożyć bez pomocy.Będzie prędko kiełkował i ocali filarowy kształt.

O ile wasz zakamarek jest dosyć ciemny, należałoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego spośród cienioznośnych gatunków maja metamorfozie o złotawych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr oklepany Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu oczywistego w słońcu, jednakże nawet w chłodu listowie zostają całkiem jasne, niejako oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий